Nagroda „Złoty Ekslibris" za rok 2016

Z radością informujemy, że Nagrodę "Złoty Ekslibris Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego" za rok 2016 w kategorii Najlepsza Książka o Łodzi uzyskała praca „Rajmund Rembieliński. Wizjoner i menadżer Łodzi przemysłowej. Raporty z lat 1824-1830”, której autorem jest dr hab. Krzysztof Paweł Woźniak. Projekt typograficzny i skład tej uhonorowanej publikacji przygotował dr Tomasz Pietras. Więcej informacji o nagrodzie: http://www.wbp.lodz.pl/aktualnoci/zloty-ekslibris-news.html.

Centrum Badań nad Historią i Kulturą Basenu Morza Śródziemnego i Europy Południowo-Wschodniej im. prof. Waldemara Cerana (Ceraneum) ma przyjemność zaprosić na wykład otwarty zatytułowany "The Synodikon of Orthodoxy in Medieval Bulgaria" , który wygłosi prof. Anna-Maria Totomanova z Uniwersytetu im. św. Klemensa Ochrydzkiego w Sofii.

Wykład rozpocznie się 10 maja br. (środa) o godzinie 16:00 w sali nr 13 w Pałacu Biedermanna

Katedra Historii Średniowiecznej przy życzliwym wsparciu Dyrekcji Instytutu Historii UŁ ma zaszczyt zaprosić na wykład

Pana Prof. dr hab. Jerzego Strzelczyka (UAM)

Rola kobiet we wczesnej fazie Reformacji

Wtorek, 9 V, godz. 14.00

Sala Rady Wydziału (103)

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że 28 kwietnia 2017 r. zmarł

Prof. zw. dr hab. Edward Wiśniewski

wieloletni pracownik Instytutu Historii UŁ

Uroczystości pogrzebowe Śp. Profesora Edwarda Wiśniewskiego odbędą się 19 maja: o godzinie 13.30 odbędzie się msza święta w kościele św. Anny przy ul. E. Rydza-Śmigłego, zaś pogrzeb rozpocznie się o godz. 15.00 na Cmentarzu Komunalnym Zarzew (wejście od ulicy Przybyszewskiego 325)

W dniach 3-10 kwietnia 2017 r. odbywał się XVII Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi. W to wielkie wydarzenie włączyli się także pracownicy i studenci Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego. W dniu 5 kwietnia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym zorganizowano grę terenową "Innowacyjna humanistyka", której celem było „odczarowanie” humanistyki, czyli przełamanie jej wizerunku jako dyscypliny nudnej i bez perspektyw oraz szans na odniesienie sukcesu.

Czytaj więcej: Podziękowania