Zapraszamy na wykład dr. hab. Krzysztofa Woźniaka, prof. UŁ, który odbędzie się w sobotę, 6 stycznia 2018 r., o godzinie 14.00, w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (ul. Piotrkowska 282). Prelekcja jest częścią organizowanego przez Muzeum wydarzenia „Urodziny Geyera”.

Katedra Historii Średniowiecznej i Dyrekcja Instytutu Historii UŁ mają zaszczyt zaprosić na wykład prof. dr. hab. Tomasza Schramma (UAM) pt. Od Spitsbergenu po Ziemię Ognistą. Moje odkrywcze pasje jako rywalki badań nad historią XX wieku. Która wygra?, który odbędzie się 10 stycznia (środa) 2018 r., godz. 12.00, w Sali Posiedzeń Rady Wydziału (103), Instytut Historii UŁ, ul. A. Kamińskiego 27a.

Dyrekcja Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego, Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki i Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Łodzi zapraszają na wykład Profesora Neala Pease pt. „A Hundred Years of U.S.-Polish Relations”.

Wykład odbędzie się w Sali Rady Wydziału Instytutu Historii UŁ w środę 8 listopada o godz. 13. Językiem wykładu będzie język angielski. Po wykładzie zapraszamy do dyskusji i zadawania pytań.

Poniżej krotka nota o Autorze:

NEAL PEASE is professor of History at the University of Wisconsin-Milwaukee, and editor-in-chief of The Polish Review.  His research and publication focus is modern Polish and Central European history.  His book, Rome’s Most Faithful Daughter: The Catholic Church and Independent Poland (Ohio University Press, 2009) won separate awards in the United States as best book of the year in the field of Polish studies, and best book of the year in the field of the history of Catholicism. A previous book, Poland, the United States, and the Stabilization of Europe, 1919-1933 (Oxford, 1986) also received an award from the Pilsudski Institute of America. He is past president of the Polish American Historical Association, and received that organization’s Haiman Medal in 2015 for sustained contribution to the study of Polish-American history.

Z radością informujemy o wyróżnieniach dla książek naszych pracowników. Praca prof. dr. hab. Andrzeja M. Brzezińskiego pt. „Oskar Halecki a Liga Narodów. Poglądy i działalność” zajęła 2. miejsce w kategorii „Najlepsza publikacja w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji” w Konkursie Historycznym Ministra Spraw Zagranicznych. Wcześniej monografia ta  została wyróżniona w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką w roku 2017.

Natomiast książka „Łęczyccy współrodowcy Oporowskich herbu Sulima do początku XVI wieku”, której autorami są prof. nadzw. dr hab. Tadeusz Nowak i dr Tomasz Pietras, otrzymała od Dyrektora Instytutu Historii PAN i Jury Nagrody „Studiów Źródłoznawczych” II nagrodę im. Stefana Krzysztofa Kuczyńskiego w kategorii prac ze źródłoznawstwa i nauk pomocniczych historii za rok 2016.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na Ogólnopolską Konferencję Naukową z cyklu: Oblicza wojny pt. Wojsko w obozie i koszarach, która odbędzie się w dniach 16-17 listopada w Instytucie Historii UŁ, w sali Rady Wydziału (s. 103). Szczegółowy program obrad zamieszczony jest na stronie https://obliczawojny2017.wixsite.com/lodz