Spotkanie poświęcone książce „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski”, odbędzie się w Łodzi 22 maja 2018 r. o godz. 18:30 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przy ul. Wojska Polskiego 83. W spotkaniu wezmą udział prof. Barbara Engelking, dr hab. Anna Zapalec i Alina Skibińska.

Spotkanie poprowadzą dr Adam Sitarek i Ewa Wiatr z Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego.

Organizatorami spotkania są: Centrum Badań nad Zagładą Żydów Polskiej Akademii Nauk, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana oraz Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego.

Z ogromną radością informujemy o Nagrodach Historycznych POLITYKI za książki o najnowszej historii Polski, wydane w 2017 roku. Decyzję podjęło jury w składzie: prof. dr hab. Włodzimierz Borodziej, prof. dr hab. Dariusz Stola, dr hab. Bożena Szaynok, red. Marian Turski (przewodniczący), prof. dr hab. Wiesław Władyka oraz dr hab. Marcin Zaremba. W kategorii pamiętników i wspomnień nagrodę przyznano Ewie Wiatr z Centrum Badań Żydowskich UŁ za opracowany naukowo i opatrzony przez nią wstępem „Dziennik z łódzkiego getta” autorstwa Rywki Lipszyc. Natomiast jako Najlepszy Debiut wyróżniono książkę Pawła Brykczyńskiego „Gotowi na przemoc. Mord, antysemityzm i demokracja w międzywojennej Polsce”, redaktorem jej polskiego przekładu był dr Kamil Piskała z Katedry Historii Polski Najnowszej UŁ. Serdecznie gratulujemy! Nagrody Historyczne POLITYKI to najstarsze w Polsce wyróżnienie (od roku 1959), przyznawane publikacjom na temat najnowszych dziejów Polski. Przypomnijmy, że jej laureatem był w 2016 roku m.in. inny pracownik Centrum Badań Żydowskie UŁ, dr Adam Sitarek, za książkę „«Otoczone drutem państwo». Struktura i funkcjonowanie administracji żydowskiej getta łódzkiego”.

Dyrekcja Instytutu Historii UŁ serdecznie dziękuje studentom historii i wojskoznawstwa, a także dr. Sławomirowi Szczesio i dr. Kamilowi Piskale za reprezentowanie IH UŁ podczas XVIII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi. Podziękowania składa również dr Aleksandrze Krupie-Ławrynowicz, wydziałowemu koordynatorowi Festiwalu, i dr. Bartoszowi Kałużnemu, pełnomocnikowi Dziekana WF-H ds. promocji, którzy nadzorowali działalność całego zespołu promocyjnego.

Efektem zaangażowania naszego Wydziału w działania festiwalowe było zaprojektowanie i przeprowadzenie gry terenowej pt. „Odszyfruj miasto: Łódź pod lupą”, adresowanej do uczniów szkół średnich z Łodzi i Pabianic, a także promocja Wydziału podczas Festynu Naukowego na Rynku Manufaktury.

Relację z gry terenowej: http://wydzfilhist.uni.lodz.pl/2018/04/30/1993/

Relacja z Festynu: https://www.facebook.com/pg/Instytut.Historii.UL/photos/?tab=album&album_id=2096042527296818

Dyrekcja Instytutu Historii UŁ gratuluje organizatorom OZHS sprawnego przeprowadzenia i znakomitej organizacji zjazdu, który odbył się w dniach 17.04-21.04.2018.

Życzymy sukcesów w kolejnych latach.

Szanowne Studentki,  Szanowni Studenci,

z przyjemnością pragnę poinformować, że  Zarządzeniem nr 84 Rektora Uniwersytetu Łódzkiego  z dnia 19.03.2018 ustanowiono Nagrodę Studium Języków Obcych Uniwersytetu Łódzkiego dla studentów Uniwersytetu Łódzkiego studiów I-go stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich, którzy w ramach lektoratu uzyskali najlepszy wynik z egzaminu z języka obcego nowożytnego.

Zasady przyznawania Nagrody, określa Regulamin Nagrody, stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
W związku z powyższym serdecznie zachęcam Państwa  do udziału w postępowaniu konkursowym  nagrody SJO UŁ za bardzo dobrze zdany egzamin z języka obcego nowożytnego.

Warunkiem przystąpienia do tegorocznej edycji konkursu jest wypełnienie załączonego formularza zgłoszeniowego i  po potwierdzeniu przez dziekanat oraz lektora prowadzącego  dostarczenie go  do Studium Języków  Obcych w nieprzekraczalnym terminie do dnia 2 lipca 2018 roku.

O nagrodę w bieżącym roku mogą ubiegać się studentki i studenci Uniwersytetu Łódzkiego, którzy przystąpili do egzaminu w sesji zimowej lub letniej roku akademickiego 2017/2018.

Informacje o konkursie oraz formularz do pobrania dostępne są na stronie internetowej Państwa Wydziału  oraz na stronie SJO UŁ i na facebooku SJO.

Łączę wyrazy szacunku

Wojciech Bachliński