W dniach 3-10 kwietnia 2017 r. odbywał się XVII Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi. W to wielkie wydarzenie włączyli się także pracownicy i studenci Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego. W dniu 5 kwietnia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym zorganizowano grę terenową "Innowacyjna humanistyka", której celem było „odczarowanie” humanistyki, czyli przełamanie jej wizerunku jako dyscypliny nudnej i bez perspektyw oraz szans na odniesienie sukcesu.

Dzieci ze szkół z Łodzi i ze Zduńskiej Woli przybyły także do Instytutu Historii, gdzie studenci historii i wojskoznawstwa przygotowali cztery punkty gry. Przy pomocy krótkich prezentacji i zadań do rozwiązywania uczestnicy mogli przenieść się w czasy Wikingów i PRL-u, a także poznać dzieje Łodzi XIX-XXI w. oraz wojen XX-XXI w.

Kolejnym wydarzeniem, w ramach Festiwalu, w które włączył się nasz Instytut, był Piknik Naukowy na rynku Manufaktury w Łodzi w dniach 8-9 kwietnia. W drugim dniu Pikniku studenci historii i wojskoznawstwa przygotowali zagadki do rozwiązywania i gry edukacyjne oraz prezentowali dzieje komunikacji i konfliktów zbrojnych.

Dyrekcja Instytutu Historii pragnie serdecznie podziękować wszystkim osobom biorącym czynny udział w przygotowaniu wydarzeń festiwalowych w Instytucie Historii i na Pikniku w Manufakturze, pod opieką dra Sławomira Szczesio i dr Magdaleny Pogońskiej-Pol.

Wielki wkład wnieśli również studenci, a szczególnie Panie: Hanna Zienkiewicz, Agata Śródkowska i Natalia Śmiłowicz, dzięki czemu cała impreza przebiegła bardzo sprawnie i zakończyła się sukcesem.