Dyrekcja Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego, Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki i Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Łodzi zapraszają na wykład Profesora Neala Pease pt. „A Hundred Years of U.S.-Polish Relations”.

Wykład odbędzie się w Sali Rady Wydziału Instytutu Historii UŁ w środę 8 listopada o godz. 13. Językiem wykładu będzie język angielski. Po wykładzie zapraszamy do dyskusji i zadawania pytań.

Poniżej krotka nota o Autorze:

NEAL PEASE is professor of History at the University of Wisconsin-Milwaukee, and editor-in-chief of The Polish Review.  His research and publication focus is modern Polish and Central European history.  His book, Rome’s Most Faithful Daughter: The Catholic Church and Independent Poland (Ohio University Press, 2009) won separate awards in the United States as best book of the year in the field of Polish studies, and best book of the year in the field of the history of Catholicism. A previous book, Poland, the United States, and the Stabilization of Europe, 1919-1933 (Oxford, 1986) also received an award from the Pilsudski Institute of America. He is past president of the Polish American Historical Association, and received that organization’s Haiman Medal in 2015 for sustained contribution to the study of Polish-American history.